Što kad se mobitel smoči?

Ako vam je telefon upao u vodu ili u more, nije sve izgubljeno. Evo što treba napraviti kako biste spasili svoj uređaj

Voda, bila ona slana ili ne, na mobilne uređaje djeluje kao kriptonit. Ako je telefon proveo previše vremena u vodi male su šanse da ćete ga vratiti u život, no ako se budete pridržavali naših savjeta, možda nije sve izgubljeno.

Idemo redom:

  1. Isključite ga i ako je to moguće čim prije izvadite bateriju zato što će neki dijelovi mobitela preživjeti kupanje ako nisu spojeni na izvor električne energije. Nipošto ne pokušavajte uključiti ili puniti mobitel i nikako ne vraćajte bateriju. Ako je vratite u uređaj, on će se možda i uključiti, ali tada se nastavlja proces truljenja pri čemu lužina doslovno jede dijelove mobitela. Ako bateriju nije moguće izvaditi što je slučaj kod velikog broja novih mobitela, ni ne pokušavajte.
  2. Izvadite SIM karticu, obrišite je i ostavite na zraku da se osuši. SIM kartica može preživjeti dodir s vodom, ali treba je što prije izvaditi da ne oksidira.
  3. Ne ispirite telefon, čak ni ako je upao u more. Morska voda, slatka voda i druge tekućine ulaze u mobitel kroz otvore zvučnika i punjača pa je najbolje što možete uraditi mekanom krpom posušiti sve dijelove do kojih možete doći, dobro istresti telefon da izađe tekućina i ostaviti nekoliko dana da se suši. 
  4. Ako imate pri ruci usisavač poslužite se njime da raspršite i osušite vodu iz telefona. Svaku stranu telefona je potrebno sušiti 20-ak minuta i pri tom  nemojte preblizu držati usisavač kako ne bi proizveli statički elektricitet koji vam može stvoriti dodatne probleme.
  5. Iskoristite fen za sušenje telefona. Današnji mobiteli se rastavljaju na temperaturama od 60 do 90 stupnjeva, a kombinacija zraka i temperature brže osuši mobitel. Od riže nema ama baš nikakve koristi jer ne dozvoljava protok zraka i usporava sušenje. Zrak suši telefon, a ne riža i ona vam neće pomoći u spašavanju uređaja.
  6. Ni pod razno nemojte pokušati rastaviti telefon ako za to nemate adekvatnu opremu jer ćete ga gotovo sigurno dokrajčiti. Da bi se mobitel potpuno očistio od tekućine i posljedica koje je ona izazvala, naša topla preporuka je da ga što prije odnesete u Servis gdje će biti profesionalnim alatom potpuno rastavljen, očišćen, ispitan, neispravne komponente zamjenjene i ponovno sastavljen.

Blog

Kako podesiti sigurnosne postavke na WhatsAppu i Viberu

Kako podesiti sigurnosne postavke na WhatsAppu i Viberu

WhatsApp i Viber globalno su popularne aplikacije za dopisivanje i komunikaciju, a sasvim sigurno barem jedna od njih nalazi se i na vašem mobitelu. No, jeste li provjerili i podesili njihove postavke za sigurnost? Učinite to što prije uz pomoć našega korisnog vodiča!...

Mali vodič za sigurnost na Google računu

Mali vodič za sigurnost na Google računu

Digitalni život podrazumijeva stalnu brigu o digitalnoj sigurnosti, a jedna od stvari o kojoj trebate voditi računa su i sigurnosne postavke na vašem Google računu. Na jednome mjestu donosimo jednostavne upute o tome kako postaviti osobne podatke na Google računu,...

5 problema s mobitelom koje ne možete riješiti bez servisa

5 problema s mobitelom koje ne možete riješiti bez servisa

Nekim problemima s mobitelom, uz malo spretnosti i znanja, možete doskočiti i sami, ali u mnogim slučajevima može vam pomoći jedino i isključivo profesionalna osoba. Izdvajamo nekoliko situacija i kvarova kod kojih nije preporučljivo išta raditi na svoju ruku, već je...