Iako mobitelima na plaži nije mjesto, gotovo svi ih tamo nosimo. Ako ni ove godine ne odustajete od te nakane, pročitajte barem kako svoj uređaj zaštititi od mora, pijeska i visokih temperatura. Jer doista bi bila šteta da ljetovanje umjesto po veselim selfiejima pamtite po visokim troškovima.
Mobiteli i visoke temperature
Visoke temperature utječu na čipove, bateriju i radnu brzinu smartphonea. Kako biste spriječili usporavanje mobitela, zamrzavanje funkcija, curenje i napuhivanje baterije, mobitel sklonite s direktnog sunca i oduprite se želji za surfanjem po internetu, gledanjem omiljene serije ili reprodukcijom glazbe dok ste na plaži.
Osim toga, mobitel ljeti ne držite u autu ni po džepovima gdje temperatura ekstremno raste te ga izbjegavajte koristiti dok se puni. Potonje ne preporučujemo raditi na otvorenom ni pomoću prijenosnog napajanja, već u klimatiziranom, po mogućnosti na pločicama, staklu, mramoru ili drugom materijalu koji uređaj hladi bez akumuliranja dodatne topline.
Mobiteli i pijesak
Pijesak će ekranu, zvučniku ili mikrofonu “doći glave” u tren jer su maskica i kaljeno staklo nemoćni pred sitnim zrncima koja nađu put do svih utora čak i kada je mobitel u džepu.
Nemojte riskirati ogrebotine i probleme s punjenjem, zvučnikom ili mikrofonom i na plažu ponesite ziplock vrećicu ili komad kuhinjske prianjajuće folije u koje ćete umotati mobitel. Ovi materijali toliko su tanki da dopuštaju neometano korištenje mobitela, a bonus je i to što osim pijeska štite i od tekućine.
Mobiteli i more
Natrijev klorid iz morske vode fatalan je za elektroničke komponente unutar vašeg uređaja jer se kristali soli zadržavaju na svakoj površini koju polako nagrizaju, uzrokujući tako koroziju i propadanje (čak i posušenih komponenti).
Pri susretu sa zalutalim plamencem, nestašnim djetetom u plićaku ili pak morskim valom znajte da vam certifikat o vodotpornosti (ako ga imate) neće puno pomoći jer vodonepropusna svojstva telefona s vremenom slabe.
Razorna kemijska reakcija, s druge strane, zbog zadržavanja morske soli na komponentama ne nestaje ni mjesecima nakon nemilog događaja.
Kako biste umanjili štetu od kontakta s morem ili pijeskom, mobitel što prije isključite, ispušite i posušite pa donesite u servis. Za prvu ruku, u borbi s pijeskom pomoći vam može samoljepljiva vrpca, ali u borbi s morskom soli na rižu, zob, chia sjemenke i druge mitove slobodno zaboravite. Ta sredstva osigurat će vam tek kratkotrajan rezultat koji će dugoročno uroditi baš onim što ste htjeli izbjeći – kupnjom novog uređaja.